Kategorie
- Jak na cizí jazyk (2)
- Jak na maturitu? (11)
- Jak se dostat na SŠ? (9)
- Jak se dostat na VŠ? (4)
- Jak se učit (19)
- Jak si vybrat VŠ? (2)
- Mikroblog Míly Vondrákové (5)
- Od všeho trochu (41)
- Online přípravné kurzy (3)
- Povinná četba (5)
- Průzkum mezi studenty (1)
- Rady k nástupu do školy (15)
- Ředitel roku (17)
- Zpovědi lektorů (1)
Tipy na zpestření učení doma s dětmi
Školy se zavřely už více než před měsícem. Učitelé, rodiče i děti se snaží přizpůsobit nové realitě distančního vzdělávání a co nejlépe se s ní vyrovnat. Někteří rodiče pracují z domova na home office na plný úvazek a nemají příliš času se hlavně s menšími dětmi učit. Jiní jsou například na OČR a času mají více. Ať už […]
Bláznivé mnemotechnické pomůcky: Poradíme, jak si zapamatovat data i čísla
BeFeLeMe, pes se veze. S touhle říkankou se potkal na prvním stupni každý. Obojetné souhlásky jsme se díky ní naučili jako nic. Pamatujeme si je dodnes a vlastně nám to ani nepřijde zvláštní. Však přesně takhle by měly fungovat mnemotechnické pomůcky: Že si nejen po letech, ale především u důležitého testu vzpomenete na informace, které byste […]
Teď už to vyjde! Na co se zaměřit, aby opravná maturita v září klapla?
Tohle se holt stává… Zatímco vaši spolužáci na konci školního roku bouřlivě slavili úspěšnou maturitu, před vámi byla vyhlídka zářijového opravného termínu. A tahle v červnu ještě vzdálená představa začíná nabírat konkrétní obrysy. Jak se tedy připravit, aby to v září klaplo?
Největší zabijáci (efektivního) učení: Hudba, čokoláda, lepek ale i příííliš kafe
Ráno si, vybavení pořádnou svačinou a horou čokolády, lehnete do učení, nasadíte sluchátka s oblíbenou muzikou a pustíte se do šprtání. A když do sebe o několik hodin později lijete už několikáté kafe, máte pocit, že neumíte nic. Není divu. Však jste se právě dopustili snad všech myslitelných prohřešků proti efektivnímu učení.
Sova, nebo skřivan? Přizpůsobte styl učení svému biorytmu
Podle průzkumů je v populaci zhruba 10 % ranních ptáčat a zhruba stejných počet sov. Tedy lidí, kteří mají nestandardní biorytmus a nejvýkonnější jsou buď už přes rozbřeskem, anebo klidně naopak až po půlnoci. Obě skupiny vyžadují speciální přístup k učení a my vám prozradíme jaký.
Naučit se dá všechno! Ano, i všeobecný přehled k přijímačkám
Chcete se dostat na humanitní obor? Tak si kupte každé ráno cestou do školy noviny a přečtěte si je od domácí politiky až po sport. U přijímaček vás pak nezaskočí otázka, která země zrovna předsedá Evropské Unii, co je to gnozeologie a kolik olympijských medailí v Pchjongčchangu posbírala Martina Sáblíková.
Tajemství jedničkářů: Vyhněte se nejčastějším chybám před maturitou
Šprty nemá nikdo rád, jedno se jim ale musí nechat. Protože už nějaký ten večer s nosem v učebnici strávili, nedělají začátečnické chyby a maturitu proto dají na samé jedničky. Čeho se tedy při učení vyvarovat? Víme, na co si dává bacha každý jedničkář!
Prokrastinace? Nejvíc s ní bojují lidé okolo dvacítky. Otestujte se, zda na ni trpíte!
Máte se učit na zkoušku nebo třeba připravit prezentaci. Jenže… do téhle důležité práce se vám vůbec nechce. A tak se pustíte do mytí nádobí, vytřídíte skříň a navrch umyjete okna. Výsledek? Zvládnutá práce vás netěší, na hrudníku vám leží balvan a hladina stresu stoupá. Moc dobře totiž víte, že všechny tyhle činnosti byly kontraproduktivní […]
10 pravd, polopravd a mýtů o jednotných přijímačkách na střední školy
Loňský start jednotných přijímaček na střední školy pořádně zamotal hlavu učitelům, rodičům i samotným žákům. Zjistit úplné a ověřené informace byla bojovka, za kterou by se nestyděli ani kovaní skauti. Proto jsme pro vás posbírali časté omyly, mýty, polopravdy. A tady jsou i s odpověďmi!
Příprava k maturitě: Šetřete naše lesy – učte se online
Učebnice, výpisky, stohy vytištěných papírů? Zapomeňte na to. V 21. století se na maturitu v pohodě naučíte na počítači, navíc zábavně a interaktivně. Přečtěte si, jak přepnout notebook nebo i mobil do studijního režimu.