V posledních letech mají maturanti tu výhodu, že se tzv. svatý týden přehoupl do týdnů dvou, tří či téměř celého měsíce. O to větší si však musí dát pozor, aby ten dlouhý čas využili efektivně.
Časový harmonogram
Určitě je důležité si alespoň v hlavě (lépe však v diáři nebo mobilu) vytvořit plán, podle kterého se budete k maturitě připravovat. Je rozdíl, jestli se u vás ve škole povinně maturuje ze čtyř nebo z pěti předmětů a taky jestli jdete ke zkoušce ve dvou, třech či více dnech.
Buďte realisty, vzpomeňte si na uplynulé čtyři roky a spočítejte si, kolik otázek a témat jste schopni zvládnout během jednoho dne. A víte, jak to obvykle chodí… určitě počítejte s nějakou časovou rezervou. Může přijet nečekaná návštěva, může vás celé odpoledne bolet hlava, budete si muset jít nutně zaběhat a taky počítejte s časem, který mezi těmi všemi definicemi, otázkami a příklady strávíte na Facebooku a Instagramu.
30 otázek ve dvou dnech
Nenechte si radit od starších a zkušenějších, ale zvolte postup, který vyhovuje vám. Jestli budete klidnější, když si po dvou třech dnech odškrtnete celou češtinu, pak je přístup, kdy si projdete všechny otázky z jednoho předmětu najednou, v pořádku.
Pokud raději budete předměty střídat, je to vaše volba. Jen mějte na paměti, že něco vám půjde snáz, něco hůř a že pět otázek ze zeměpisu zvládnete třeba rychleji než pět otázek z biologie.
12 hodin denně
Možná už jste někde četli, že nejvíce informací z nově nastudované látky máte 10 minut po jejím naučení. Naše paměť funguje tak, že cca 80 % látky si zapamatujete hned po naučení, 10 minut pak mozek informace zpracovává a třídí. Tudíž 10 minut poté, co zavřete knížku, umíte dokonce 90 % látky. Pokaždé, když se přestanete učit, dosáhne váš mozek vrcholu v zapamatování.
Doporučujeme tedy učit se maximálně 30–40 minut a poté mít 5–10 minut pauzu. Byla by škoda se o možnost prožít více vrcholů v zapamatování připravit :)) A kolik hodin je efektivní strávit nad učením? Doporučujeme maximálně šest sedm hodin, a to s přestávkami. Doba naší pozornosti není neomezená, a když se přistihneme, že místo intenzivních 30 minut soustředění nad bitvami z první světové války přemýšlíme nad tím, co si dáme k večeři, jestli není potřeba dojít na nákup či dát si kávu, je to jasný signál, že jsme svůj denní limit vyčerpali.
Sám nebo s partou
Učit se sám mezi čtyřmi stěnami, na zahradě, v parku nebo v kavárně? Zůstat doma s all inclusive servisem nebo odjet s kamarádem/kamarádkou na chatu? Vše má svoje pro a proti. Nemáte s přípravou k maturitě žádné zkušenosti a ty letošní už nebudete, když to dobře dopadne.:), víckrát v životě potřebovat? A tak si vyslechněte zkušenosti starších a zkušenějších, ale vytvořte si systém, který bude vyhovovat vám.
Když se budete učit s někým, nemělo by to skončit tak, že celé odpoledne budete klábosit nad smyslem života a vaším současným počínáním. Jako dobrý systém hodnotíme ten, kdy si rozdělíte a vypracujete jednotlivé okruhy každý sám a společně pak řešíte sporná místa, vytyčíte si podstatné informace nebo jeden druhého vyzkoušíte. Látku přijímáte více smysly, a to se počítá.
Ráno nebo večer
Záleží na biorytmu každého z vás. Někdo si rád přivstane, někdo si radši přispí a učí se večer. Čas mezi 9. a 11. hodinou je podle celostní medicíny nejvhodnější dobou pro učení. V této době se do nejvyšší aktivity dostává mozek, a proto lépe než kdy jindy zvládnete i ty nejnáročnější úkoly.
Druhým časovým úsekem je pak doba mezi 19. a 21. hodinou. V tomto časovém rozpětí naplno pracuje paměť, jste bystří, psychika bývá v harmonii. Obecně platí, že byste se neměli učit ve chvíli, když se cítíte unavení. Proto je dobré směrovat přípravu do doby, v níž je vaše výkonnost nejvyšší. A dopřejte si kvalitní, alespoň 7hodinový spánek.
Na výbornou nebo za tři
Předpokládáme, že všechny potřebné materiály již máte vypracované a zbývá dobojovat poslední bitvu. Jakou strategii si pro ni zvolíte? Jste dítě štěstěny a budete doufat, že to klapne i u zkoušky dospělosti? Ze třiceti otázek umíte patnáct, ale prostě si věříte, že budete mít při losování šťastnou ruku? Doufat ve štěstí je v tomto případě dost ošemetná věc.
Pozor si dejte i na svoji přílišnou pečlivost. Stále budete mít pocit, že otázku neumíte dost dobře, stále se k ní vracíte, odříkali byste téma i pozpátku… Pořád dokola začínáte u jednoho a toho samého tématu. Pak se snadno stane, že něco umíte na výbornou a o něčem nevíte vůbec nic. Daleko lepší způsob učení je projít si dvakrát třikrát všechny otázky, učit se zpočátku jen to nejdůležitější a být si jistí, že za tři byste maturitu zvládli. Pak teprve je čas (pokud zbývá) pilovat jednotlivé otázky a věnovat se jim detailně.
Panika a motivace
Až se vám nebude dobře usínat, protože toho málo umíte, uvědomte si, že ani ti nejlepší studenti neumí úplně všechno. Maturita je zakončením vašeho 4/8letého studia na střední škole, proto známka z jednotlivých předmětů by měla být odrazem vaší práce po celou dobu studia. Zkoušející vás zná, a pokud nad vámi začíná vítězit stres a v hlavě máte najednou vzduchoprázdno, učitel se vám bude snažit pomoci. A věřte, že byste stěží hledali studenta, který se na maturitu těší… ani mezi šprty a premianty.
Proto když se dostaví krize během svaťáku, uvědomte si, že doba intenzivního učení má kromě začátku hlavně svůj konec. Těšte se na pořádnou oslavu a možná nejdelší prázdniny v životě.
Den D
Neučte se úplně do poslední chvíle, je dobré udělat si den před zkouškou odpočinkový. Učte se do dvou tří hodin odpoledne a pak už jen odpočívejte. Jděte na procházku, zaběhat si, zaplavat… Doma vám určitě rádi připraví něco dobrého k jídlu, nepřehánějte to s kávou a určitě jděte brzy spát. Pokud jste pověrčiví, nezapomeňte na žádný ze svých rituálů, které vám přinesou štěstí.
To vám všem přeje váš Tutor.