Často se nás ptáte, jak si poradit s formalitami přechodu na vysokou školu. Zajímá vás např., jak je to s přihláškami, odvodem daní nebo co je status studenta a jak ho získat. A není se čemu divit. Ztratit se v množství informací, které v období maturit student přijímá, je hračka. Sepsali jsme proto přehledně vše, co potřebujete znát a tentokrát se zaměříme právě na status studenta a platby pojištění.
Status studenta je pojem, který zahrnuje všechny studentské výhody. Zdravotní pojištění hrazené státem, úlevy na daních, studentské slevy na dopravu a další. V praxi ho upravuje několik zákonných norem.
Právo se jím prokazovat má ten, kdo se soustavně připravuje na budoucí povolání a ještě nedovršil 26 let. V případě prezenčního doktorandského studia se hranice zvyšuje na 28 let.
Status studenta vzniká (nebo se obnovuje) dnem zápisu ke studiu.
Pokud máte maturitu za sebou a dál:
a) pokračujete na VŠ – jste považování za studenta až do zápisu ke studiu, i pokud o prázdninách vykonáváte výdělečnou činnost. Forma studia a výdělečná činnost / podpora nemá vliv na status studenta až do ukončování studia.
b) pokračujete na pomaturitní studium jazyků, VOŠ – můžete vykonávat výdělečnou činnost i pobírat podporu.
c) pokračujete na VOŠ v kombinovaném studiu – pokud vykonáváte výdělečnou činnost / pobíráte podporu, ztrácíte status studenta.
Pokud jste neodmaturovali:
a) Jdete na náhradní termín a jste považováni za studenta až do dne konání zkoušky.
b) Jdete na opravný termín a máte status studenta do konce prázdnin.
V případě pomaturitního studia je třeba zahájit studium do konce kalendářního roku po první vykonané maturitní zkoušce či absolutoriu, musí se jednat o denní studium nejméně 20 vyučovacích hodin (45 min.) týdně po dobu celého školního roku. V kurzu musí být nejvýše 18 studentů a musí se jednat o akreditovanou instituci. Na ukončování studia se vztahují stejné podmínky jako po maturitní zkoušce. Jednoleté pomaturitní studium upravuje vyhláška 322/2005 Sb. v platném znění.
Pokud se připravujete k přijímacím zkouškám v pomaturitním studiu / nultém ročníku a nejde o pomaturitní jazykové studium, status studenta zaniká.
Lze kombinovat nultý ročník s pomaturitním jazykovým studiem, potom status studenta vzniká.
Zdravotní a sociální pojištění
Za studenta se z pohledu sociálního a zdravotního pojištění považuje student do 26 let, který chodí na střední nebo vyšší odbornou školu, navštěvuje pomaturitní studium bezprostředně po maturitě nebo je studentem vysoké školy v prezenční či kombinované formě.
Zdravotní pojištění platí za studenty stát. Sociální pojistné se za dobu studia neplatí vůbec (nepřihlásí-li se k němu student dobrovolně). Pokud student při škole pracuje, musí ve vybraných případech sociální pojištění odvádět – závisí to na typu práce a výši výdělku.
Pokud student pracuje na DPP a měsíční výdělek nepřesáhne 10 000 Kč, neplatí zdravotní ani sociální pojištění (zdravotní hradí stát, sociální není hrazeno vůbec).
Pokud student pracuje na DPČ a měsíční výdělek nepřekročí 2 499 Kč, platí totéž, co u DPP.
Přesáhne-li hrubá měsíční mzda přes tyto částky, strhává zaměstnavatel studentovi poměrnou část ze mzdy. V takovém případě se doba práce započítává do doby pojištění potřebné pro důchod. Kdo svým výdělkem na výše zmíněnou částku nedosáhne, a přesto chce už dobu studia započítávat do důchodového pojištění, může se k němu přihlásit dobrovolně.