Učení zakázáno! Prázdniny patří odpočinku, nebo… ne?
Během prázdnin prý student zapomene zhruba třetinu toho, co se horko těžko učil ve školním roce. Pokud vás už po prázdninách čeká maturitní ročník a příprava na přijímačky, nic moc představa, co říkáte? Skoro to až svádí k tomu zasednout k učení i o prázdninách. Ale zase prrr… Všeho moc škodí. A platí to (naštěstí) i pro […]
Největší zabijáci (efektivního) učení: Hudba, čokoláda, lepek ale i příííliš kafe
Ráno si, vybavení pořádnou svačinou a horou čokolády, lehnete do učení, nasadíte sluchátka s oblíbenou muzikou a pustíte se do šprtání. A když do sebe o několik hodin později lijete už několikáté kafe, máte pocit, že neumíte nic. Není divu. Však jste se právě dopustili snad všech myslitelných prohřešků proti efektivnímu učení.
Sova, nebo skřivan? Přizpůsobte styl učení svému biorytmu
Podle průzkumů je v populaci zhruba 10 % ranních ptáčat a zhruba stejných počet sov. Tedy lidí, kteří mají nestandardní biorytmus a nejvýkonnější jsou buď už přes rozbřeskem, anebo klidně naopak až po půlnoci. Obě skupiny vyžadují speciální přístup k učení a my vám prozradíme jaký.
Naučit se dá všechno! Ano, i všeobecný přehled k přijímačkám
Chcete se dostat na humanitní obor? Tak si kupte každé ráno cestou do školy noviny a přečtěte si je od domácí politiky až po sport. U přijímaček vás pak nezaskočí otázka, která země zrovna předsedá Evropské Unii, co je to gnozeologie a kolik olympijských medailí v Pchjongčchangu posbírala Martina Sáblíková.
Neudělal jsem maturitu! Co teď? První pomoc pro všechny neúspěšné maturanty
Zatímco si velká část vašich spolužáků užívá dost možná nejdelší prázdniny v životě, vy se cítíte bídně. Maturita neklapla. Rodiče jsou naštvaní, vy se děsíte představy „prázdnin“ strávených nad učením a vysněná vysoká? Radši na ni ani nemyslet… Byť se vám vaše aktuální situace zdá k uzoufání, na zoufalství je ještě času dost. To, že jste nezvládli […]
Pište rukou: Víc si zapamatujete a budete kreativnější
Ručně psané dopisy nahradily e-maily a namísto notesu a barevných tužek s sebou v batohu nosíme telefon, tablet nebo počítač. Jasně, zapsat si poznámky do elektronického zařízení je rychlejší a praktičtější, ale… zapamatujeme si jen minimum a v případě elektronického kalendáře spíš podlehneme tomu odsunout úkoly na později. V tomhle je to minimálně 1:0 pro psaní rukou.